Д-р Георги Лозанов
Д-р Георги Лозанов е роден през 1926 г в София. Завършва медицина в Софийски университет. След това специализира психиатрия и неврология. Завършва педагогика в Софийски университет. Разработва методиката сугестопедия-десугестопедия, която днес се прилага от негови ученици в целия свят. Оценена е високо от международна група експерти на ЮНЕСКО. Сугестивното-десугестивно обучение ускорява резултатa от ученето, подобрява здравето и обогатява културата на човешките взаимоотношения. Д-р Лозанов е създал и ръководил Научно Изследователски Институт по Сугестология в София, България; Център по Сугестология и Развитие на Личността към СУ „ Св. Климент Охридски”, София, България; Международен Център по Десугестология, Виена, Австрия; Международен Център за Обучаване на Преподаватели, Викторсберг, Форалберг, Австрия; Асоциация на треньорите на Лозанов (LITA) в София, България.
Сугестопедия-Десугестопедия
Tеория и практика на освобождаващо – стимулиращата комуникативна педагогика на нивото на скритите резерви на човешкия ум
Сугестопедията (и в нейното последно развитие като десугестивно, освобождаващо от обществената сугестивна норма, обучение) е наука за създаване на различни неманипулативни и не хипнотични методи на обучение както по чужди езици, така и по всички останали учебни предмети за всички възрасти на нивото на резервите - потенциалните, неизползувани възможности на мозъка/ума. Това означава поне три до пет пъти по-бързо, по-лесно и по- задълбочено обучение; вътрешна свобода; повишена мотивация за учене; радостно обучение и лечебен или профилактичен ефект.
Закони на сугестопедия-десугестопедия
1. Първият закон на учебния метод сугестопедия-десугестопедия е Любов
• Резервите на личността могат да бъдат разкрити и активирани единствено чрез любовта.
2. Вторият закон на учебния метод сугестопедия-десугестопедия е свобода
• Когато има любов, има и свобода. Свободата дава възможност на преподавателя да взима решения в рамките на основната резервопедична рамка на учебния час, за да го адаптира към натюрела на всяка отделна група.
• Свободата дава възможност на курсистите да се вслушат във вътрешния си глас и да изберат свой подход към резервите на ума в различните моменти на обучителния цикъл.
3. Третият закон на учебния метод сугестопедия-десугестопедия е убедеността на преподавателя, че нещо необикновено се случва
• Убедеността, че нещо необикновено и различно от обществената сугестивна норма се случва, и извежда преподавателя до състояние на вдъхновение.
• Курсистите имат усещането, че постигат всичко със собствените си усилия.
4. Четвъртият закон на учебния метод сугестопедия-десугестопедия е многократно увеличен учебен материал
• Учебният материал, който се представя на учещите се за единица време трябва да бъде най-малко 2 до 3 пъти (пъти, не проценти) по-голям от обема материал, представен според съществуващата норма от други методи.
5. Петият закон на учебния метод сугестопедия-десугестопедия е цяло - част, част – цяло; частта чрез цялото
• Частта и цялото се преподават едновременно.
• Елементите не бива да се преподават и изучават изолирано, а после да се свъзват в смислови групи.
6. Шестият закон на учебния метод сугестопедия-десугестопедия е златната пропорция
• От векове златната пропорция е считана за най-великата хармония в природата.
• Формулата на златната пропорция:
(а-x) /x = x /a
x² + ax - a² = 0
x = 0, 6180339
7. Седмият закон на учебния метод сугестопедия-десугестопедия е приложение на класическото изкуство и естетиката
• Сугестопедичното изкуство създава условия за състояния на оптимална психорелаксация и хармония, които помагат да се създаде състояние на спонтанно повишена възприемчивост и да се стимулира способността да се разкрият психичните резерви в приятна атмосфера.
София, 11-17 Декември, 1978
1.Съществува консенсус, че сугестопедията е висш метод на преподаване на множество учебни дисциплини и за много видове обучаеми, в сравнение с традиционните методи.
2.Следва да бъдат определени стандарти за обучението, сертифицирането и поддържането на критерии за сугестопедично обучение.
3.Трябва да се въведат различни категории на компетенции на преподавателите , за да се отразят при сертифицирането нивата на професионализъм в преподаването.
4.Сугестопедичното обучение на учителите трябва да започне възможно най-скоро.
5. Трябва да се създаде Международна асоциация по Сугестология и Сугестопедия към ЮНЕСКО, под ръководството на д-р Лозанов с цел обучение, изследвания, координация и публикуване на резултатите.
За сугестопедичните курсове
Заниманията протичат под формата на естествена комуникация с логически, емоционални и интуитивни дейности, които дават на курсистите възможност за по-бързо, практическо и творческо прилагане на чуждия език. Стимулират се не само активните, но и пасивните лексически единици и граматика; стимулира се не само паметовия потенциал, но също и креативността.